PRN035246-035473-05 Honda VTR1000F 1998+ Leve freno frizione Evotech-performance
Honda VTR1000F 1998+ Leve freno frizione
Evotech-performance
Honda VTR1000F 1998+ Brake/Clutch Levers
Tax included
Honda VTR1000F Evotech-performance PRN035246-035473-05 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005
Only Certified Original products
Safe Shipping to Europe
Zero VAT, Duties and Customs Taxes
Reference: PRN035246-035473-05
Brand: Evotech-performance
Motorcycle brand: Honda
Motorcycle Model: VTR 1000 F
Motorcycle Year: 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 1998, 1999
Features of Evotech Evo Short Clutch & Brake Lever Set for the Honda VTR1000F
  • Designed by Evotech Performance using state of the art design software – and riding experience
  • Anatomically correct deep radiused edges along each lever length for comfort, feel and style
  • Usable lever width is 55mm approx. to easily accommodate two gloved fingers
  • The “short-length” style reduces the chances of contact with a solid object and breaking
  • Safeguard “snap point” positioned at lever ball end
  • Lever adjustment position shown via machined indents
  • 17mm typical (+/- 1mm) lever span adjustment range (measured at lever midpoint)
  • Lever blade and bracket mount union machined from billet aluminium
  • Scalloped machining on lever rear reduces weight while retaining strength
  • CNC-machined bracket mount unions ensure a precise and fuss-free install of OE components
  • Lever ball-end dimensions meet statutory requirements
  • Durable black anodise finish on lever blades and bracket mount unions
  • Red durable anodise finish on span adjusters
  • Levers and bracket mount unions feature Evotech Performance brand logos
  • Video fitting instructions available for download
Will these fit my bike and can I fit them myself?
Why don’t we see shorty levers on a standard motorcycle?
Compatibility:
PRN035246-035473-05 • 679327
Evotech-performance
Data sheet
Motorcycle brand: Honda
Motorcycle Model: VTR 1000 F